Ndërlidhjet

Kalashnikov varroset në Kompleksin Memorial Ushtarak


Mikhail Kalashnikov
Projektuesi legjendar i armëve, Mikhail Kalashnikov, do të varroset më 27 dhjetor në Kompleksin Memorial Ushtarak, jashtë Moskës.

Lajmin e ka bërë të ditur shërbimi për media i Republikës së Udmurtias, ku Kalashnikov ka jetuar dhe vdekur më 23 dhjetor në moshën 94-vjeçare.

Ceremonitë përkujtimore për të nderuar Kalashnikovin, i cili ka projektuar pushkën AK-47, do të mbahen në kryeqytetin e Udmurtias, Izhevsk.
XS
SM
MD
LG