Ndërlidhjet

Sulmohet ambasada e SHBA-së në Afganistan


Afganistan - foto ilustruese
Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Kabul ka thënë se kompleksi i saj është sulmuar sot para agimit.

Një zyrtar i ambasadës, duke folur në kushte anonimiteti në përputhje me rregullat, ka thënë se “dy zjarre të tërthorta” kanë goditur ndërtesën e misionit.

Zjarri i tërthortë mund t’iu referohet edhe mortajave, edhe raketave.

Talibanët kanë thënë se kanë gjuajtur katër raketa në ambasadë dhe se kanë shkaktuar shumë viktima.

Burimet diplomatike kanë thënë se asnjë amerikan nuk është lënduar.

Kryengritësit zmadhojnë shpesh pretendimet e tyre.
XS
SM
MD
LG