Ndërlidhjet

Qeveria e Turqisë mbetet edhe pa një ministër


Turqi -- (M-D) Ministri për Evropë Egemen Bagis, ministri i brendshëm Muammer Guler, ministri i mjedisit Erdogan Bayraktar dhe ministri i ekonomisë Zafer Caglayan (Ilustrim)
Ministri turk i mjedisit ka dhënë dorëheqje të mërkurën, duke e çuar në tre numrin e anëtarëve që largohen nga kabineti qeveritar i Turqisë brenda një ditë, për shkak të hetimeve për ryshfet.

Erdogan Bayraktar njoftoi për dorëheqjen e tij nga posti dhe nga parlamenti, dhe i bëri po ashtu thirrje kryeministrit Recep Tayyip Erdogan që edhe ai të largohet nga detyra.

Më herët gjatë ditës, ministri i brendshëm Muammer Guler dhe ai i ekonomisë Zafer Caglayan, u dorëhoqën nga detyrat e tyre në përgjigje të një hetimit të korrupsionit të nivelit të lartë, që ka vënë përballë qeverinë kundër gjyqësorit.

Djemtë e tre ministrave ishin në mesin e 24 vetave që u arrestuan për korrupsion më 17 dhjetor, në mesin e të cilëve ishte edhe kryeshefi ekzekutiv i Halkbank.

Erdogan është përgjigjur me largimin e hetuesve policor që ishin pjesë e task-forcës anti-korrupsion.

Kryeministri turk pretendon se skandalin e orkestruan perëndimorët për të destabilizuar Turqinë, e cila gjatë tri mandateve të tij ka përjetuar një shpërthim ekonomik, përkundër akuzave për autoritarizëm.
XS
SM
MD
LG