Ndërlidhjet

Izraeli sot shpall lirimin e të burgosurve palestinez


Izrael - Palestinezi i liruar nga burgu Hosni Sawalha (C) përshëdetet nga motra e tij në fshatin Azmut në Bregun Perëndimor, 14 gusht 2013
Izraeli do të shpall sot për planet e ndërtimeve të reja, që pritet të nisin javën e ardhshme, njëkohësisht kur edhe do të lirojë grupin e tretë të të burgosurve palestinez, që vjen si rezultat i bisedimeve paqësore, njoftoi sot një zyrtar izraelit.

“Qeveria e Izraelit do të shpall tender për ndërtimet e reja në Bregun Perëndimor dhe Jerusalemin Lindor, të cilat koincidojë me lirimin e grupit të tretë të të burgosurve palestinez”, raporton agjencia franceze e lajmeve AFP, duke cituar një burim anonim në qeverinë e Tel Avivit.

Dy grupet e mëparshme të palestinezëve, ishin liruar në gusht dhe tetor.

Edhe gjatë kësaj kohe, lirimi i të burgosurve ishte përcjell me lajmërimin për ndërtime të reja në tokën, ku Palestinezët duan të ndërtojnë shtetin e tyre.
XS
SM
MD
LG