Ndërlidhjet

Ekspertët diskutojnë për armët kimike të Sirisë


Ilustrim
Ekspertët nga Rusia, Shtetet e Bashkuara, Kina, Siria dhe Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike takohen sot në Moskë, për të diskutuar largimin e sigurt të armëve kimike nga Siria.

Konsultimet zhvillohen me dyer të mbyllura.

Arsenali kimik është thënë se do të ngarkohet në anije daneze dhe noregjeze dhe do të dërgohet në një port të Italisë, nga ku kemikatet më të rrezikshme do të transferohen në një anije amerikane dhe do të shkatërrohen në det.

Organizata për Shkatërrimin e Armëve Kimike do që i gjithë arsenali i deklaruar kimik i Sirisë – rreth 1,300 tonelata – të shkatërrohet deri në mes të vitit 2014.
XS
SM
MD
LG