Ndërlidhjet

Projektuesi legjendar i armëve, Mikhail Kalashnikov, i cili ka vdekur të hënën në moshën 94-vjeçare, është varrosur sot në varrezat e ushtrisë, pranë Moskës.

Presidenti rus, Vladimir Putin, dhe ministri i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, kanë qenë në mesin e të pranishmëve në funeral.

Rreth 60,000 mijë njerëz kanë bërë homazhe pranë trupit të tij në kryeqytetin e Republikës Udmurtia, Izhevsk, ku Kalashnikov ka jetuar dhe punuar për shumë vjet.

Kalashnikov ka projektuar pushkën AK-47.
XS
SM
MD
LG