Ndërlidhjet

Birmania liron disa të burgosur politikë


Birmani
Birmania ka liruar edhe pesë të burgosur politikë të martën.

Aktivistët thonë se mbeten edhe 40 të burgosur politikë në vend.

Të tjerë pritet të lirohen javën e ardhshme.

Presidenti Thein Sein ka falur të dënuarit ose të akuzuarit për një sërë veprash penale politike, të tilla si tradhtia e lartë, shpërfillja e qeverisë dhe shkelja e ligjit për tubim paqësor.

Presidenti është zotuar se do të lirojë të gjithë të burgosurit politikë deri në fund të vitit 2013.

Lirimi i të gjithë atyre është kusht i vënë edhe nga Perëndimi për heqjen e sanksioneve ndaj Birmanisë.

Në këtë vend kanë qenë rreth 2,000 të burgosur politikë gjatë sundimit ushtarak.
XS
SM
MD
LG