Ndërlidhjet

Shtyhen bisedimet për Sudanin Jugor


Sudani Jugor
Bisedimet e drejtpërdrejta midis palëve luftuese në Sudanin Jugor, të parapara për sot, janë shtyrë.

Ende është e paqartë se kur do të nisin.

Negociatat në kryeqytetin e Etiopisë, Adis Ababa, synojnë t’iu japin fund tri javëve të konfliktit në Sudanin Jugor.

Luftimet kanë vënë përballë besnikët e presidentit Salva Kiir dhe rebelët e ish-zëvendëspresidentit Riek Machar.

Sipas OKB-së, mijëra njerëz kanë humbur jetën nga dhuna dhe qindra-mijëra të tjerë janë larguar nga vendi.
XS
SM
MD
LG