Ndërlidhjet

Maliki paralajmëron përleshje të armatosura në Falluxha


Kryeministri i Irakut, Nuri al-Maliki.
Kryeministri i Irakut, Nuri al-Maliki, u ka bërë thirrje banorëve të Falluxhas që të ndërmarin aksione për të dëbuar militantët e Al-Kaidës nga qyteti dhe, në këtë mënyrë, të shmangin sulmet e ushtrisë.

Në një deklaratë të transmetuar sot nga televizioni shtetëor, Maliki i ka quajtur militantët “terroristë”.

Ai ka paralajmëruar se Falluxha mund të përballet me rrezikun e përleshjeve të armatosura nëse ushtria hyn brenda.

Luftëtarët e grupit islamik Shteti i Irakut dhe Levant, javën e kaluar, kanë marrë kontrollin e qytetit Falluxha dhe disa pjesë të qytetit Ramadi.
XS
SM
MD
LG