Ndërlidhjet

LDK: Faturat e larta të energjisë, haraç për keqmenaxhim


Logo e LDK-së
Lidhja Demokratike e Kosovës vlerëson se përmes faturave të larta të energjisë elektrike, qytetarët e Kosovës po paguajnë menaxhimin e keq të Korporatës Energjetike dhe sektorit të energjisë në përgjithësi.

“Tash e sa vite, humbjet e energjisë në rrjet nuk janë zvogëluar dhe ndërtimi i kapaciteteve të reja ka ngecur. Protestat qytetare vitin që shkoi nuk mjaftuan për t’u vetëdijesuar personat përgjegjës. Qeveria, KEK-u dhe Zyra e Rregullatorit të Energjisë nuk ndërmorën masa, edhe pse u formua Komision Hetimor Parlamentar për Faturat e Energjisë Elektrike, i iniciuar nga LDK-ja, dhe u nxor raport me rekomandime konkrete”, thuhet në reagimin e LDK-së.

Kjo parti i mban përgjegjës “të gjithë personat në zinxhirin menaxherial, nga menaxhmenti i KEK-ut e deri te qeveria për përkeqësimin e situatës”.

LDK-ja fton që urgjentisht të ndërmerren masa për të zbutur ngarkesën për qytetarë, në një kohë kur, sipas saj, të ardhurat po bien dhe varfëria është në rritje.
XS
SM
MD
LG