Ndërlidhjet

Australia përgatitet për zjarre masive


Australi - foto arkivi
Australia, e goditur nga një valë rekorde e të nxehtit, është duke u përgatitur për zjarret më të mëdha qysh në vitin 2009.

Shteti Victoria është në gjendje gatishmërie dhe ka mobolizuar dhjetëra mijëra zjarrfikës.

Meteorologët kanë paralajmëruar se këtë javë temperaturat do të arrijnë mbi 40 gradë Celsius.

Nga zjarret më 7 shkurt të vitit 2009, datë kjo që është quajtur “E shtuna e zezë”, kanë vdekur 172 persona dhe janë djegur mbi 2,000 shtëpi.
XS
SM
MD
LG