Ndërlidhjet

Irak: Nga sulmet me bomba – 39 të vrarë


Pamje pas një shpëthimi të bombës në Bagdad
Nga sulmet me bomba në dhe rreth kryeqytetit Bagdad të Irakut, sot janë vrarë së paku 39 vetë.

Sulmet kanë ndodhur në fshatin Buhriz, në lindje të Bagdadit, dhe në provincën e trazuar Diala. Poashtu, ka pasur edhe sulme me makina-bomba në lagjet e përziera etnikisht në Bagdad.

Iraku aktualisht mbetet i përfshirë nga dhuna, prej se militantët e ndërlidhur me al-Kaidën, kanë marrë nën kontroll pjesë të qyteteve Ramadi dhe Falluxha, në provincën Anbar.
XS
SM
MD
LG