Ndërlidhjet

Sulmi në Bengazi “mund të parandalohej”


Bengazi, 11 shtator 2012.
Një panel i Senatit të Shteteve të Bashkuara ka deklaruar se sulmi vdekjeprurës në konsullatën e Shteteve të Bashkuara në Bengazi të Libisë, më 11 shtator, 2012, mund të parandalohej.

Raporti nga dy partitë përhap fajin midis Departamentit amerikan të Shtetit, ushtrisë dhe inteligjencës për mosmarrjen parasysh të shenjave paralajmërues.

Ai po ashtu thotë se ambasadori amerikan, Chris Stevens, i cili është vrarë në sulm, dy herë ka refuzuar ofertën për të pozicionuar forca speciale të SHBA-së për sigurinë e kompleksit.

Në sulm janë vrarë edhe tre shtetas të tjerë amerikanë.
XS
SM
MD
LG