Ndërlidhjet

Kina arreston një aktivist të njohur ujgur


Ilham Tohti
Gruaja e një aktivisti të njohur ujgur në Kinë ka thënë se policia ka bastisur apartamentin e tyre dhe ka arrestuar bashkëshortin e saj.

Gruaja e Ilham Tohtit, Guzaili Nu’er, ka thënë se rreth 30 policë kanë hyrë në banesën e tyre në Pekin.

Tohti është profesor i ekonomisë në Universitetin e Pekinit.

Ai ka kritikuar ashpër politikat e Partisë Komuniste të Kinës si dhe trajtimin e ujgurëve etnikë, të cilët janë kryesisht myslimanë.
XS
SM
MD
LG