Ndërlidhjet

Republika Çeke ka nisur ceremonitë përkujtimore me rastin e 45-vjetorit të vdekjes së studentit Jan Palach.

Palach është vetëdjegur në qendër të Pragës, në shenjë proteste kundër përfundimit të Pranverës së Pragës, që ka rezultuar me pushtimin e Çekosllovakisë më 1968, nga ushtritë e Paktit të Varshavës.

Ai ka ndërruar jetë më 19 janar të vitit 1969.

“Kam dashur të shpreh mospajtimin tim me atë që po ndodh dhe dua që njerëzit të zgjohen”, ka thënë Palach në shtratin e vdekjes.
XS
SM
MD
LG