Ndërlidhjet

Obama mirëpret armëpushimin në Sudanin J.


Presidenti i SHBA-së, Barack Obama.
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka mirëpritur marrëveshjen për armëpushim midis Qeverisë së Sudanit Jugor dhe rebelëve, duke e cilësuar atë si hapin e parë të rëndësishëm drejt paqes së qëndrueshme.

Obama u ka bërë thirrje udhëheqësve të Sudanit Jugor që të zbatojnë plotësisht marrëveshjen dhe të nisin dialogun politik për të zgjidhur shkaktarët e konfliktit.

Presidenti amerikan po ashtu ka thënë se është e rëndësishme që të burgosurve politikë, të cilët mbahen nga Qeveria e Sudanit Jugor, t’iu lejohet pjesëmarrja në ktë dialog.

Pesë javë luftime në Sudanin Jugor kanë vrarë mijëra ushtarë dhe civilë.
XS
SM
MD
LG