Ndërlidhjet

Përvjetori i revolucionit në Kajro shënohet me protesta


Kajro
Mijëra demonstrues janë mbledhur në Sheshin Tahrir të Kajros të shtunën, në mbështetje të qeverisë së mbështetur nga ushtria, derisa vendi shënon përvjetorin e tretë të kryengritjes që ka rrëzuar presidentin autokrat, Hosni Mubarak.

Demonstruesit kanë brohoritur slogane në mbështetje të shefit të ushtrisë, gjeneralit Abdel Fatah al-Sisi, i cili ka rrëzuar presidentin islamik, Muhammad Morsi, në muajin korrik.

Jo larg tyre, mbështetësit e Morsit dhe aktivistë të tjerë antiqeveritarë janë mbledhur në një tubim rival.

Forcat e sigurisë kanë përdorur gazin lotsjellës për të shpërndarë mbështetësit e Morsit dhe raportet thonë se së paku një person është vrarë në përleshjet midis protestuesve dhe policisë.
XS
SM
MD
LG