Ndërlidhjet

Tunizia miraton kushtetutën e re


Tunis - foto arkivi
Asambleja kombëtare e Tunizisë ka miratuar kushtetutën e re të vendit, tre vjet pas revolucionit që ka përmbysur presidentin autokrat, Zine el-Abidine Ben Ali.

Analistët thonë se përparimi në Tunizi dallon me tranzicionet e vështira në Libi, Egjipt dhe Jemen.

Pas votimit historik, në asamblenë e Tunizisë është shpalosur flamuri kuq e bardh dhe deputetët kanë përqafuar njëri-tjetrin.
XS
SM
MD
LG