Ndërlidhjet

Mlladiq dëshmon sot në gjyqin e Karaxhiqit


Ratko Mlladiq
Gjykimi për krime lufte i ish-udhëheqësit serb të Bosnjës, Radovan Karaxhiq, do të shënojë sot një moment historik.

Ish-komnandanti i tij ushtarak, Ratko Mlladiq, është thirrur të dëshmojë nga avokatët mbrojtës të Karaxhiqit.

Mlladiq do të pyetet për gjenocidin në Srebrenicë dhe varsjet e civilëve në Sarajevë.

Tribunali i Hagës ka ngarkuar Mlladiqin dhe Karaxhiqin me akuzat për krime kundër njerëzimit, të kryera gjatë luftës në Bosnjë.
XS
SM
MD
LG