Ndërlidhjet

Çekia bëhet me qeveri të re


Republika Çeke - Presidenti Millosh Zeman gjatë një fjalimi në Pragë (Ilustrim)
Presidenti i Çekisë ka caktuar të mërkurën një qeveri të re, në përpjekje për të përmirësuar ekonominë e vendit, dhe për të krijuar vende të reja pune.

Qeveria e re, e qendrës së majtë, përbëhet nga tri parti politike, ndërsa për kryeministër kja Bohusllav Sobotka.

Presidenti Millosh Zeman, që është i majtë për nga orientimi politik, tha se ky koalicion i madh, “ishte mundësia e vetme” deri në zgjedhjet e parakohshme parlamentare, që pritet të zhvillohen në tetor të këtij viti.
XS
SM
MD
LG