Ndërlidhjet

Presidentja Jahjaga takon ambasadoren amerikane në OKB, Samantha Power


Samantha Power dhe Atifete Jahjaga, 29 janar 2014, New York
Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, u takua në New York me ambasadoren e Shteteve të Bashkuara në OKB, Samantha Power.

Në një njoftim për shtyp, të publikuar nga zyra e presidentes, thuhet se presidentja Jahjaga dhe ambasadorja Power gjatë takimit kanë biseduar "për zhvillimet aktuale në rajonin e Evropës Juglindore, proceset nëpër të cilat po kalon Kosova dhe i gjithë rajoni drejt integrimeve euro-atlantike dhe vazhdimit të pranisë dhe angazhimit amerikan në Kosovë, që garanton stabilitetin dhe paqen edhe në rajon".

Presidentja e Kosovës citohet të ketë thënë se "Kosova e sheh angazhimin e SHBA-së si jetik dhe garantues për paqen e qëndrueshme në Evropën Juglindore" dhe se "mbështetja e SHBA-së në procesin e integrimeve do të ndihmonte jo vetëm Kosovën por edhe gjithë rajonin e Ballkanit për të ruajtur paqen dhe stabilitetin".

Në njoftimin e presidencës, ambasadorja Power citohet të ketë thënë se "SHBA-ja mbështet proceset nëpër të cilat po kalon Kosova dhe i gjithë rajoni i Evropës Juglindore" dhe se "është inkurajuese që Kosova dhe Serbia janë angazhuar në dialog dhe kanë arritur marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve".
XS
SM
MD
LG