Ndërlidhjet

Stuhia e borës bllokon rrugën, mijëra bllokohen në Serbi


Ilustrim
Shërbimet emergjente në Serbi kanë evakuuar mbi 1,000 persona të ngujuar në makinat e tyre, dhe autobusët në veri të vendit, për shkak të bllokimit të rrugëve nga stuhia e borës.

Hekurudhat serbe njoftojnë po ashtu se kanë evakuuar dhjeta udhëtarë të ngujuar në dy trena, që i kishte zënë bora, në rajonin e Vojvodinës.

Zyrtarët shtetëror kanë mbyllur të shtunën për shkak të motit të lig, edhe vendkalimin kryesor kufitar me Hungarinë.

Erërat, që po fryjnë deri në 160 km/h, në disa rajone kanë krijuar shtjella të larta deri në 3.5 metra.

Autoritetet serbe i kanë bërë thirrje popullatës në Vojvodinë që t’i shmanget udhëtimeve dhe të rrinë në shtëpitë e tyre gjatë fundjavës.
XS
SM
MD
LG