Ndërlidhjet

Arrestohet një ish- polic në Azerbajxhan, dyshohet për spiunazh


Ilustrim
Zyrtarët e sigurisë armene, ka arrestuar një ish -oficer të policisë me akuzat për spiunazh për Azerbajxhanin.

Shërbimi Kombëtar i Sigurisë së Armenisë (HAAT), tha të mërkurën se polici 61,vjeçar në pension Khachik Martirosian është arrestuar në Jerevan.

Zyrtarët të Shërbimi Kombëtar të Sigurisë, thanë se i dyshuari kishte krijuar lidhjet me shërbimet sekrete të Azerbajxhanit nëpërmjet Ambasadës në Gjeorgji që nga gushti i vitit të kaluar dhe kishte mbledhur informacion të fshehtë në lidhje me ushtrinë e Armenisë.

Agjentët armen, zbuluar shpërndarjen e informacionit në Baku dhe arrestuar Martirosian.

Ai mund të dënohet me deri në 15 vjet burg nëse gjendet fajtor.

Armenia dhe Azerbajxhani, kanë qenë në konflikt që nga viti 1990, mbi rajonin separatist Azerbajxhan - Nagorno - Karabaku.
XS
SM
MD
LG