Ndërlidhjet

Olimpiada Dimërore hapet sot në Sochi


Sochi 2014
Olimpiada Dimërore hapet sot zyrtarisht në Sochi të Rusisë. Me rastin e fillimit të kësaj olimpiade janë planifikuar disa aktivite.

Në ceremoni e hapjes do të marr pjesë presidenti rus, Vladimir Putin dhe personalitete të tjera.

Ngjarjet e para të garave në Lojërat Dimërore 2014, u zhvilluan dje.

Presidenti rus Vlladimir Putin, ka bërë një inspektim të mërkurën në fshatin olimpik, duke deklaruar se Rusia është gati për të mikpritur lojërat.

Flakadani olimpik ka arritur të enjten në Sochi, pasi ka udhëtuar rreth 65,000 kilometra, përfshirë edhe përmes Polit të Veriut, dhe një vizitë në hapësirë tek kosmonautët rus.
Lojërat pritet të mbyllën më 23 shkurt.
XS
SM
MD
LG