Ndërlidhjet

Civilët e parë evakuohen nga qytetit sirian Homs


Ilustrim
Civilët e parë kanë filluar të evakuohen nga pjesët e qytetit të rrethuar sirian Homs.

Autobusi i parë me njerëz, raportohet të ketë arritur në një vend të ckatuar jashtë Homs.

Evakuimet vjen pas marrëveshjes së arritur ndermejet OKB-së, qeverisë siriane dhe opozitës.

Kurse, ndihmat humanitare që janë pjesë e marrëveshjes, nuk pritet të mbërrijë deri të shtunën.

Ndërkohë, televizioni shtetëror sirian, citon sot zëvendësministrin e jashtëm Faisal Mekdad të ketë thënë se “një delegacion i qeverisë planifikuar që të jetë i pranishëm në negociatat që pritet të fillojnë të hënën në Gjenevë.

Përfaqësuesit e opozitës, kanë konfirmuar tashmë se ata do të marrin pjesë në bisedime.

Raundi i parë i bisedimeve të mbështetura nga OKB-ja, përfundoi me 31 janar, por pa ndonjë rezultat.
XS
SM
MD
LG