Ndërlidhjet

Soçi: Kramer e mbrojti titullin dhe arriti rekord olimpik


Sven Kramer gjatë garës së patinazhit të shpejtë në Soçi
Sportisti nga Holanda, Sven Kramer, ka rritur sot rekord olimpik dhe e ka mbrojtur medaljen e artë nga olimpiada e kaluar, në patinazh të shpejtë, në 5 mijë metra në kategorinë e meshkujve.

Bashkëkombasit e tij, Jan Blokhuijsen dhe Jorrit Bergsma, u plasuan në vendin e dytë dhe të tretë duke fituar medaljen e argjendtë dhe të bronxtë.

Rezultati i Kramerit ishte 6 minuta e 10.76 sekonda, kështu që ai e theu rekordin e tij olimpik, që e kishte arritur në Olimpiadën në Vankuver të Kanadasë, në vitin 2010, për më tepër se 5 sekonda.

Në mesin e spektatorëve në garat e patinazhit të shpejtë ishin Mbreti dhe Mbretëresha e Holandës, dhe kryeministri.

Kramer është favorit edhe në dy disiplina të tjera të patinazhit të shpejtë në Lojërat Olimpike Dimërore në Soçi.
XS
SM
MD
LG