Ndërlidhjet

Hoxhaj: Kërkohet mbështetje e Greqisë dhe Sllovakisë në evrointegrime


Miroslav Lajçak (majtas) dhe Enver Hoxha gjatë një takimi të mëparshëm në Prishtinë
Ministri i jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj, gjatë qëndrimit në Bruksel, është takuar me ministrin e jashtëm të Greqisë, Evangelos Venizelos, dhe me ministrin e jashtëm të Sllovakisë, Miroslav Lajçak, me ç’rast i ka falënderuar ata për mbështetjen në hapjen e negociatave për Marrëveshjen e Stabilizim Asocimit me Kosovën.

Për këtë çështje, ministri Hoxhaj tha se “për Kosovën është ndër hapat vendimtarë për integrimin evropian dhe është fillimi i ndërtimit të një relacioni kontraktual ndërmjet Kosovës e BE-së”.

Evangelos Venizelos, zëvendëskryeministër dhe ministër i jashtëm i Greqisë, e cila e kryeson presidencën e radhës së Bashkimit Evropian, dhe ministri sllovak Lajçak, kanë shprehur mbështetje të vendeve të tyre për të ardhmen evropaine të Kosovës , njofton Ministria e punëve të jashtme e Kosovës.

Venizelos dhe Lajçak e kanë vlerësuar dialogun si një ndër arritjet më të mëdha të Kosovës dhe të rajonit dhe se marrëveshja ndërmjet Kosovës e Serbisë ka pasur ndikim edhe përtej dy vendeve.
XS
SM
MD
LG