Ndërlidhjet

Kerry i uron Serbisë Ditën Kombëtare


Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry.
Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, ka përcjellë “urimet më të mira” për popullin e Serbisë, me rastin e Ditës Kombëtare të këtij vendi.

Në emër të presidentit Barack Obama, Kerry ka uruar Serbinë “për hapjen e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian” dhe për “hapat e rëndësishëm” që ka bërë drejt këtij qëllimi, gjatë vitit të kaluar.

Kerry po ashtu ka thënë se Shtetet e Bashkuara “mirëpresin marrëveshjen e prillit për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën”.

Kryediplomati amerikan ka theksuar se Uashingtoni është i angazhuar që të mbështesë përpjekjet e Serbisë drejt integrimit të plotë në komunitetin euro-atlantik.
XS
SM
MD
LG