Ndërlidhjet

Gjermani: U arrestuan tre rojtarë të dyshuar nazist të Aushvicit


Kampi Aushvic në vitin 1945 pas lirimit nga forcat ruse
Në Gjermani janë arrestuar tre ish-rojtarë të njësiteve naziste SS në kampin e vdekjes Aushvic. Arrestimet janë bërë gjatë disa ndërhyrjeve nëpër shtëpi.

Prokurorët gjermanë thanë sot se tre të dyshuarit e arrestuar janë të moshës 88, 92 dhe 94 vjeçare.

Ata janë të dyshuar se kanë marrë pjesë në vrasjet në Aushvic, në Poloninë e okupuar, ku gjatë Luftës së Dytë Botërore, janë vrarë më se një milion njerëz, shumica prej tyre hebrenj evropianë.

Gjykatat gjermane i kanë ndjekur kriminelët nazistë të luftës, vetëm nëse ka pasur dëshmi se ata personalisht i kanë kryer mizoritë.

Por, në vitin 2011, një gjykatë në Munih e ka dënuar personin John Demjanjuk, i lindur në Ukrainë, me 5 vjet burg, për bashkfajësi në asgjasimin e hebrenjëve në kampin Sobibor.

Me këtë rast është krijuar një precedent, që të gjithë rojtarët e kampeve të vdekjes mund të ndjeken dhe dërgohen para drejtësisë.
XS
SM
MD
LG