Ndërlidhjet

Parlamenti i Ukrainës voton për lirimin e Tymoshenkos


Yulia Tymoshenko - foto arkivi
Parlamenti i Ukrainës ka votuar për lirimin e ish-kryeministres Yulia Tymoshenko nga burgu.

Ky hap vjen pasi presidenti Viktor Yanukovych dhe udhëheqësit e opozitës kanë nënshkruar një marrëveshje, për t’i dhënë fund krizës së përgjakshme politike, e cila ka lënë dhjetëra njerëz të vrarë dhe të plagosur në rrugët e Kievit.

Tymoshenko është duke vuajtur dënimin prej shtatë vjetësh burgim për, siç është thënë, abuzim me detyrën zyrtare.
XS
SM
MD
LG