Ndërlidhjet

Rusia: Mos e detyroni Ukrainën të zgjedhë Rusi apo Perëndim


Ilustrim
Ukraina nuk duhet të detyrohet të zgjedhjet ndërmjet të lidhjeve me të ngushta mes Rusisë dhe Perëndimit, ka thënë të martën shefi i diplomacisë ruse Sergei Lavrov.

“Është e rrezikshme dhe kundërproduktive që të detyrohet Ukraina të zgjedhë në parimin se: ‘Jeni me ne, apo kundër nesh”, ka thënë Lavrov gjatë një konference për shtyp në Luksemburg.

Ministri i Jashtëm rus është takuar të martën në Luksemburg me homologun e tij Jean Asselborn.

Ky është paralajmërimi i fundit i Moskës zyrtare që i dërgoi Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara, të cilat, sipas politikës së jashtme ruse, po mundohen që të definojnë të ardhmen e këtij shtetit të dikurshëm sovjetik.
XS
SM
MD
LG