Ndërlidhjet

Parlamenti Evropian i heq vizat Moldavisë


Selia e PE-së në Strasburg
Parlamenti Evropian ka votuar të enjten pro heqjes së vizave për shtetasit e Moldavisë.

Votimi është zhvilluar pas rekomandimeve të bëra nga Komiteti i Parlamentit Evropian për Liri Civile, Drejtësi dhe Çështje të Brendshme, si dhe nga Komisioni Evropian.

Ligjvënësit evropianë kanë thënë se moldavët mund të presin lëvizjen e lirë në zonën e Schengen-it në muajin maj ose qershor.
XS
SM
MD
LG