Ndërlidhjet

Putin dhe Xi diskutojnë për Ukrainën


Xi dhe Putin - foto arkivi
Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, dhe ai i Kinës, Xi Jinping, kanë diskutuar për situatën në Ukrainë.

Kremlini ka thënë se pozicionet e dy liderëve për çështjen janë “të afërta”.

Në komunikatë thuhet se presidentët kanë shfaqur shpresën se “hapat e ndërmarrë nga udhëheqja ruse, do të mundësojnë reduktimin e tensioneve dhe do të ofrojnë siguri për qytetarët rusishtfolës në Krime dhe rajonet e tjera lindore të Ukrainës”.

Edhe Rusia, edhe Kina janë anëtare me të drejtë vetoje në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.
XS
SM
MD
LG