Ndërlidhjet

OKB dërgon në Ukrainë ekip të të drejtave të njeriut


Ivan Simonoviç
Një zyrtarë i lartë i OKB-së ka arritur sot në Ukrainë, për të parë nga afër dhe për ta bërë një vlerësim në lidhje me situatën e të drejtave të njeriut në Ukrainë, që nnga nëntori.

Ndihmës sekrterai i përgjithshëm për të drejtat e njeriut Ivan Simonoviç dhe dy anëtarëve të tjerë të stafit, do t’iu bashkohen edhe një ekip prej pesë punonjësve të tjerë që merren me të drejtat e njeriut në Gjenevë.

Gjatë vizitës së tij tetë ditore, Simonoviç është paraparë që të takohet me zyrtarë në Kiev, Lviv, Kharkiv dhe Simferpol.
Ai, mes të tjerash do të takohet me avokatin e popullit dhe me pjestarë të shoqërisë civile.

Protestat në Ukrainë kanë shpërthyer në fund të nëntorit pas një vendimi të presidentit të atëhershëm Viktor Janukoviç.
Protestat në Ukrainë kanë eskaluar duke pasur kështu, edhe përleshje mes protestuesve e policisë. deri më tani, numri i të vdekurve në Ukrainë ka arritur në gjithsej 100 persona.
XS
SM
MD
LG