Ndërlidhjet

Al-Maliki: A. Saudite dhe Katari po e destabilizojnë Irakun


Nuri al-Maliki
Kryeministri i Irakut, Nuri al-Maliki, e ka akuzuar Arabinë Saudite dhe Katarin se po e destabilizojnë veendin e tij, duke i mbështetur grupet militante.

Në këtë mënyrë, sipas al-Malikut, këto dy vende praktikisht i kanë shpallur luftë Irakut.

Zyrtari i lartë irakian tha se Arabia Saudite dhe Katari po i ndihmonin këto grupe në mënyrë politike, financiare dhe mediale dhe i ka akuzuar ato se “po blejnë armë për të mirën e këtyre organizatave terroriste”.

Këto komente ai i bëri gjatë një intereviste për rrjetin televiziv francez, France 24.
XS
SM
MD
LG