Ndërlidhjet

Presidenti kazak sërish viziton Moskën


Ilustrim
Me ftesë të presidentit rus Vladimir Putin, presidenti i Kazakistanit Nursultan Nazerbaev ka arritur sot në Mokë, për një vizitë zyrtare dy ditore.

Zyra për media në Kremlin ka bërë me dije se dy presidentët, do të diskutojnë bashkëpunimin dy palësh si dhe qështje të tjera të rëndësishme ndërkombëtare.

Vizita e presidentit kazak nuk është paralajmëruar.

Ajo vjen ende pa mbushur një javë që kur i njqjti president vizitoi Moskën.

Disa ditë më parë, saktësisht me 5 Mars, poresidenti rus dhe ai kazak, bashkë me presidentin e Bellorusisë Aliksander Lukashenko, kanë diskutuar për Unionin doganor që përfshin të trija kombet, si dhe për nisjen e përgatitjeve për themelilimin e Unionit Ekonomik të Euroazisë.
XS
SM
MD
LG