Ndërlidhjet

Përmbyset kryeministri i Libisë


Kryeministri i përmbysur i LIbisë
Parlamenti i Libisë e ka përmbysur kryeministrin Ali Zeidan me votë të mosbesimit.

Parlamenti gjithashtu e ka emëruar ministrin e mbrojtjes si një kryeministër të përkohshëm deri në zgjedhjen e pasardhësit të Zeidan.

Votimi i deputetëve për rrëzimin e kryeministrit libian, erdhi si rezultat i ngecjevenë mes të qeverisë qendrore në Tripoli dhe milicisë së fuqishme në rajonet lindore të kampit afrikano verior, mbi shitjen e naftës.
XS
SM
MD
LG