Ndërlidhjet

Sot varroset viktima e protestave në Turqi


Ilustrim
Mijëra njerëz janë mbledhur në qendër të Stambollit për t’ia dhënë lamtumiren e fundit djaloshit 15 vjeçar, i cili vdiq të martën pas nëntë muaj të plagosjes së tij në protestën anti-qeveritare.

I ndjeri Berkan Elvan, do të varroset sot ndërsa ka ndërruar jetë nga plagët që ai kishte marrë nga godtija në kokë e një kutie gaz lotsjellës.

Berklin Elban po shkonte për të blerë buk teksa ishte qëlluar në kokë dhe si i tillë kishte rënë në gjendje kome.

Ai ishte qëlluar në kohën kur kishte pasur përleshje mes policisë dhe demonstruesve anti-qeveritar, në verën e kaluar.

Policia gjatë kësaj proteste kishtë përdorur gaz lotsjellës dhe ujë me presion, me qëllim të shpërndarjes së turmës.
XS
SM
MD
LG