Ndërlidhjet

Njëmbëdhjetë vjet nga vrasja e Gjingjiqit


Zoran Gjingjiq
Në Beograd shënohet sot 11-vjetori i vrasjes së ish-kryeministrit të Serbisë, Zoran Gjingjiq.

Manifestime përkujtimore me këtë rast zhvillojnë krerët shtetërorë, subjekti i tij politik, Partia Demokratike, si dhe shoqëria civile.

Gjinigjiq ka qenë kryeministri i parë i Serbisë, i zgjedhur pas rrëzimit të regjimit të Sllobodan Millosheviqit në vitin 2000.

Ai është vrarë më 12 mars të vitit 2003 nga një snajperist pranë ndërtesës së qeverisë në qendër të Beogradit.

Organizatori i vrasjes, Millorad Ulemek Llegija, dhe snajperisti Zvezdan Jovanoviq janë dënuar me nga 40 vjet burgim.
XS
SM
MD
LG