Ndërlidhjet

Shpikësi i internetit kërkon ligj të të drejtave për përdoruesit


Shpikësi i internetit, Tim Berners-Lee.
Shpikësi i internetit, Tim Berners-Lee, ka bërë thirrje për një ligj të të drejtave, për të mbrojtur lirinë e shprehjes në ueb-faqe.

Duke folur në 25-vjetorin e shpikjes së tij, Berners-Lee ka thënë se shpreson të ketë debat global në lidhje me nevojën e mbrojtjes së parimeve që e kanë bërë internetin të suksesshëm.

Ai i ka thënë gazetës Guardian se ueb-faqet janë nën sulme të vazhdueshme të qeverive dhe interesave të korporatave.

Berners-Lee ka paralajmëruar se mbikëqyrja dhe censura në rritje në vendet si Kina, kërcënojnë të ardhmen e demokracisë.
XS
SM
MD
LG