Ndërlidhjet

Merkel: Situata në Ukrainë nuk mund të krahasohet me Kosovën


Angela Merkel
Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, tha sot se në vend që të veproj si partner për stabilitet në krizën e Ukrainës, Rusia synon për ta shfrytëzuar dobësinë e fqinjit të vet.

“Integriteti territorial i Ukrainës nuk mund të vihet në pikëpyetje”, tha Angela Merkel, gjatë fjalimit të saj në Parlamentin e Gjermanisë, dhe e ka bërë të qartë se situata në rajonin Krime të Ukrainës nuk mund të krahasohet me rastin e Kosovës në Ballkan, raporton Reuters.
XS
SM
MD
LG