Ndërlidhjet

Ukrainë: Formohet Garda e Re Kombëtare me 60 mijë vullnetarë


Pamje nga kryeqyteti Kiev në Ukrainë
Parlamenti i Ukrainës ka votuar sot për formimin e Gardës së re Kombëtare me 60 mijë vullnetarë, derisa forcat e Rusisë e kanë okupuar Krimenë.

Presidenti i përkohshëm, Oleksandr Turchynov, ka kërkuar që Parlamenti ta formoj Gardën Kombëtare për ta mbrojtur Ukrainën “kundër agresionit të jashtëm dhe të brendshëm”.

Votimi i sotëm në parlamentin e Ukrainës u bë pak ditë para referendumit të kontestuar të paralajmëruar për të dielën në Krime, i cili mund të çoj në aneksimin nga ana e Rusisë.
XS
SM
MD
LG