Ndërlidhjet

Putin: Do të respektojmë zgjedhjen e Krimesë


Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin.
Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, i ka thënë kancelares gjermane, Angela Merkel, se Moska do të “repsketojë” zgjedhjen e votuesve në Krime.

Dy zyrtarët kanë biseduar sot në telefon, ndërkohë që në Krime po zhvillohet referendumi për bashkimin e këtij rajoni me Rusinë ose mbetjen e tij në Ukrainë, por me një autonomi më të gjerë.

Putin i ka thënë Merkelit se referendumi është në përputhje me ligjin ndërkombëtar.

Por, votimi është cilësuar i paligjshëm nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian.
XS
SM
MD
LG