Ndërlidhjet

Vriten së paku 100 fshatarë në Nigeri


Nigeri - foto arkivi
Së paku 100 fshatarë janë vrarë në rajonin Kaduna të Nigerisë, në sulme që lidhen me kontestet midis grupeve etnike.

Persona të armatosur kanë hyrë në tre fshatra dhe kanë bërë masakër.

Nuk është e qartë se kush qëndron pas sulmeve, por banorët fajësojnë anëtarët e fisit mysliman Fulani.

Pjesa qendrore e Nigerisë ka qenë shpesh skenë e dhunës, e cila buron nga kontestet mbi tokën dhe fenë.
XS
SM
MD
LG