Ndërlidhjet

Përfundojnë votimet në referendumin e Krimesë


Krime
Në Krime kanë përfunduar votimet në referendumin kundërthënës për bashkimin e rajonit me Rusinë apo për mbetjen e tij në Ukrainë.

Exit-pollet thonë se 93 për qind e pjesëmarrësve kanë mbështetur bashkimin me shtetin rus.

Referendumi është cilësuar si i paligjshëm nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian, të cilët kanë kërcënuar me pasoja ekonomike dhe politike për Rusinë, nëse Moska ndërmerr aksione të mëtejshme për marrjen nën kontroll të Krimesë.
XS
SM
MD
LG