Ndërlidhjet

Gadishulli Krimeja shpallë pavarësinë


Ilustrim
Gadishulli Krimeja e ka shpallur pavarësinë dhe ka aplikuar zyrtarisht për anëtarësim në Federatën ruse.

Me shumicën dërmuese të votave, parlamenti në Krime ka votuar sot në mëngjes.

Parlamenti bëri me dije se të gjitha pronat shtetërore të Ukrainës që gjenden në atë pjesë, Krimeja do ti marr si pjesë të shtetësisë.

Votimi në parlament erdhi pasi që autoritetet njoftuan se 96.8 për qind e votuesve të së dieles, i than po bashkimit me Rusinë dhe shkëputjes së gadishullit nga Ukraina.

Qeveritë perendimore e kanë vlerësuar si të paligjshëm mbajtjen e këtij referendumi derisa Rusia thotë se referendumi është në përputhje me të drejtën ndërkombëtare.
XS
SM
MD
LG