Ndërlidhjet

Ukrainë: Tërhiqet ambasadori nga Moska


Pamje e qendrës së Kievit në Ukrainë gjatë demonstratave për afrim me BE-në
Për shkak të krizës lidhur me Krimenë, Ukraina e ka tërhequr ambasadorin nga Moska për konsultime.

Ministria e jashtme e Ukrainës ka njoftuar se ambasadori Volodymyr Yelchenko, u ftua në Kiev, një ditë pasi qeveria pro-ruse e Krimesë mbajti referendum për bashkim me Rusinë.

Autoritetet e Ukrainës dhe aleatët e saj perëndimorë, këtë referendum e konsiderojnë ilegal.
XS
SM
MD
LG