Ndërlidhjet

Putin nënshkruan marrëveshje për ta aneksuar Krimenë


Vladimir Putin gjatë adresimit, 18 mars 2014

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar urdhërin ekzekutiv për të jetësuar marrëveshjen ndërmjet Federatës Ruse dhe Krimesë për “ta pranuar Republikën e Krimesë në kuadrin e Federatës Ruse.”

Ai së bashku me udhëheqësit e Krimesë kanë nënshkruar një marrëveshje të këtillë, të cilën duhet ta miratojë Duma ruse.

Zoti Putin ka adresuar sot çështjen e Krimesë dhe midis tjerash ka thënë se “ka analogji me Kosovën”, duke marrë për bazë vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë për të drejtën mbi vetëvendosje.
XS
SM
MD
LG