Ndërlidhjet

Rusia akuzon perëndimin për shkeljen e zotimit të 1994-tes


Ilustrim
Autoritetet ruse i kanë akuzuar sot vendet perëndimore për siç kanë thënë ata, shkeljen e zotimit se do ta respektojnë sovranitetin e Ukrainës, konform marrëveshjes së sigurisë së vitit 1994.

Ministria e jashtme ruse në një njoftim të publikuar në faqen zyrtare ka thënë se, duke mbështetur grusht-shtetin në Kiev, vendet perëndimore kanë kanë shkelul memorandumin e Budapestit.

Sipas asaj marrëveshje, Shtetet e bashkuara, Britania dhe Rusia ishin zotuar për garantimin e sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës në këmbim që Ukraina të heq dorë nga arsenali bërthamor pas rënies së Bashkimit Sovjetik.
XS
SM
MD
LG