Ndërlidhjet

SHBA e çliroi anijen nga kryengritësit dhe e kthen në Libi


Pamje e një luftanijeje amerikane
Një anije transportuese me naftë, me flamur të Koresë Veriore, e cila ilegalisht ishte ngarkuar nga kryengritësit në Libi dhe ishte çliruar nga Marina e Shteteve të Bashkuara, tashmë kthehet për në kryeqytetin Tripoli.

Komandosët amerikanë e morën kontrollin ndaj anijes-cisternë para një jave në Qipro, pasi ajo ishte larguar nga porti Es Sider në Libi, që mbahet nga militantët.

Në këtë rajon të Libisë, kryengritësit po kërkojnë autonomi dhe të ardhura nga nafta.
XS
SM
MD
LG